Barangolás Kinizsi környékén – Római őrtorony kilátó
Ha már végigjártad a Kinizsi-vár minden zegzugát, és úgy érzed, ismerős már a környék minden kanyarja, ideje egy újabb kalandra indulni!
Ezúttal nem a középkor világába repítünk vissza, hanem még messzebbre, az ókorba, egy különleges helyszínre. Egy hely, ahol a történelem kézzel fogható, a kilátás pedig egészen lélegzetelállító. Irány a vigántpetendi Római őrtorony kilátó!
TÚRA IDEJE
10 perc autóval Nagyvázsonyból
HOSSZA
5 km a Kinizsi-vártól
Egy torony, ami mesél...
Ez a kilátó nem csak egy szép faépítmény a dombtetőn – sokkal több annál. Formája, anyaga, és az, ahogyan a tájba simul, mind a római kori határvédelmi tornyokat idézi, amelyek egykor a birodalom peremvidékét vigyázták. A Balaton-felvidéken egykor több hasonló állt – ez a torony ennek az emlékét őrzi, hitelesen és méltósággal.
A látvány odafentről pedig… hát azt látni kell. Erdők, dombok, völgyek, falvak – a táj szinte körülölel.
A torony története:
- A kilátó 2012-ben született újjá, a helyi önkormányzat és a Bakonyerdő Zrt. közös álmából. A tervezés során nem csak szépet akartak építeni, hanem olyat, ami valóban idézi a római idők őrtornyait. Ehhez korabeli rajzokat, régészeti leleteket és történelmi forrásokat is felhasználtak.
- Az építés során egy időkapszulát is elrejtettek a toronyban – üzenetekkel, tárgyakkal, kiadványokkal. Egy kis csomag a 21. századból.
A helyszín fontossága:
A torony nem véletlenül áll ott, ahol. A helyszínről kiválóan rálátni a Hegyesdi hegyre. A Balaton-felvidék legkisebb tanuhegyén elterülő egykori vár csúcsának helye, már önmagában is lenyűgöző látvány. Pontosan ezért választották ezt a pontot, hogy vizuális kapcsolatban maradhassanak más őrtornyokkal, füst- vagy fényjelekkel jelezve egymásnak.
Később, a középkorban is hasonló elvek alapján használták a hegyesdi várat és ha ma felmászol a kilátóba, ugyanazt látod, amit egykor egy római katona vagy várőr.
Érdekességek:
- A kilátó pontosan ott áll, ahol 2000 évvel ezelőtt az egyik legfontosabb római út kanyargott végig Pannónia tartományban. Ez az út kötötte össze Aquincumot (a mai Óbuda) és Ptuj városát (Szlovéniában). Nem csak katonák, hanem kereskedők, utazók és hírvivők is használták.
- Az építmény kizárólag természetes anyagokból (kőből és fából) készült, így szépen beleolvad a tájba. Helyi mesteremberek kezemunkáját dícséri és Nemoda István egykori polgármester kitartó munkájának köszönhető.
- Gyakran őzek, szarvasok és ragadozómadar is láthatóak.
- A torony mellett pihenőhely is vár, padokkal, táblákkal.
- Nyáron vezetett séták is indulnak innen. A kilátó csupán 1 km-re fekszik az Országos Kéktúra útvonalától, így tökéletes kitérő lehet egy túranapon – egy kis történelem, panoráma és nyugalom kombinációja.
- A torony nem csak kilátópont, hanem egyfajta emlékhely is. Szent Márton püspök nevéhez kötődik, aki Pannónia területén, a 4. században született. A torony felavatásakor az ő emlékét idézték meg.
- A torony mottója: „Adj távlatot!” Fentről valóban tágas, panorámás kilátás nyílik a Dörögdi-medencére, az Eger-patak völgyére, és a környező falvakra, de a mondatnak van egy mélyebb jelentése is: néha egy kis emelkedés segít új nézőpontból rálátni a világra.
Fontos tudnivalók:
- Cím: Vigántpetend határában, a Kapolcs felé vezető útról jól kitáblázott földúton közelíthető meg (gyalog kb. 800 méter)
- Nyitvatartás: Egész évben szabadon látogatható
- Belépés: Ingyenes
- Parkolás: A főút menti kijelölt pihenőhelynél
TIPP!
Ha júliusban jársz erre, érdemes összekötni a kilátó meglátogatását a Művészetek Völgye programjaival! Ilyenkor tematikus túrák is indulnak ide biciklivel, olykor gyalogosan.
Művészetek Völgye: muveszetekvolgye.hu/